fredag 12. juli | Friday 12 July
13:00
Halfdan Mørch (p, g), Johan Vinsten Clausen (b), Rasmus Bendorff Kristensen (drm) Thore Andersen Elbek (guitar)
14:00
100
Søren Bech (org), Andreas Skamby (drm), Morten Haugshøj (g)
16:00
Jesper Riis (trp), Mark Chemnitz (keys), Henrik Møller (b), Eddi Jarl (drm) Jonathan Huber ( US keys )
16:00
150
Bjarne Slipsager (sax)
Peter Friis (b)
Kristoffer Lysgaard (drm)
17:00
100
Carlo Dayyani Guldborg (gtr), Seth Sjöström (bas), Steven Moser (drm)
18:00
100
Jens Klüver (a-sax), Finn Odderskov (t-sax), Esben Tjalve (p), Torben Bjørnskov, Tobias Granum
19:00
100
Jascha Briand (gtr), Liam Elion (bas), Steven Moser (drm), Yo Hes (sax)
19:30
Daniel Ross (g), Anders Vase Yde (drm), Anna Bak Jessen (k, synth), Sofus Jul Möglich (b)
20:00
Al Agami (voc), Uffe Steen (g) Mark Chemnitz ( keys/vocal ) Henrik Møller ( bas ) Eddi Jarl ( Drums ) Jonathan Huber ( keys )
20:00
200
Søren Bo Addemos (g)
Mai Schyth (voc)
Peter Friis (b)
Henrik Bojsen (sax)
21:00
125
Bobo Moreno (voc)
Tommaso Perazzo (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
lørdag 13. juli | Saturday 13 July
10:00
Jakob Høgsbro (sax, storytelling), Ida Hvid (b), Henrik Nielsen (dr)
11:00
365
Karmen Röivasepp (sang), Jens Christian Kwella (guitar), Adrian Christensen (bas)
11:00
Scott Westh (trp), Jonathan Bruun Meyer and Thomas Skovlund Hansen (trb), Christoffer Kjærulff Find (t-sax), John Kristensen (sousaphone), Søren Pedersen and Emil Otto (drm)
13:00
Jacob Venndt (b, hca, and much moore), Mark Chemnitz (p), Jens Kristian Dam ( Drums ) Jonathan Huber ( keys )
13:00
Christian Vuust (sax), Frederik Vuust (p + voc), Peter Vuust (b), Mikkel Vuust (drm)
14:00
150
Mikkel Ploug (g)
Loren Stillman (s)
15:00
Jens Klüver t-sax
Esben Tjalve k
Torben Bjørnskov b
15:30
Elvira Lundstedt, (voc), Teis Ortved (t-sax), Gustav Stefansson (g), Arvid Bärtås (p), August Bergvall (b), Elis Comén (drm)
16:00
Emil Otto (voc, key, perc), Jacob Venndt (kontrabas, mundharpe), Pojken Flensborg (p), Per Kolling (drm)
16:00
Christian Holm (sax), Samuel Kiel (b), Gustav Hagelskjær (drm)
16:00
150
Rudi Mahall (bcl), Artur Tuznik (pno), Richard Andersson (b,) Kasper Tom (drm)
17:00
Martin Vollertsen (pladespiller), Rasmus Bak (pladespiller)
19:00
100
Vira Nyqvist (sang), Paolo de Jesus (trp), Victor Vollmer (gtr), Chris Sergeant (bas), Steven Moser (drm), TBA (sax), TBA (gtr)
19:30
290
Fredrik Lundin – saxer
Maj Berit Guassora – trumpet
Mia Engsager – trombone
Krister Jonsson – guitar
Gustaf Ljungren - diverse
Joel Illerhag – bas
Emil de Waal og Jonas Johansen - trommer.
20:00
100
Johannes Gammelgaard (sax), Erik Kimestad (trp), Vilhelm Bromander (b), Arild Wahl (drm), Mikko Innanen (sax)
20:00
Michael Bladt (sax), Jeppe Lavsen (g), Jon Døssing Bendixen (keys), Adrian Christensen (b), Frederik Bülow (drm)
21:00
125
Bobo Moreno (voc)
Tommaso Perazzo (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
21:00
120
Frederik Engell (t-sax), Michaela Turcerová (a-sax), Carlo Becker (trp), Rafał Różalski (b), Sune Sunesen (key), Simon Forchhammer (drm)
21:00
Jens Christian Kwella - g
Peter Friis - b
Kristoffer Lysgaard - drm
22:30
Jeppe Okwaisie Cloos (dk) saxofon, Mark Hurrel (en) saxofon, Arka Rudra (India) percussion, Amdy N'gom (Senegal) percussion, Mod'Thiam Mbaye (Senegal) percussion, Carl Zinssou (dk/gh) keys , Karl Emil Roldborg (dk) - drums , Jens Peter Møller (dk) - guitar, Casper Amba (dk/nigeria) - bas
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
søndag 14. juli | Sunday 14 July
11:00
50
Pojken Flensborg (p), Jacob Venndt (b, voc), Per Kolling (drm)
12:30
50
Pojken Flensborg (p), Jacob Venndt (b, voc), Per Kolling (drm)
13:00
Mark Chemnitz (p, voc), Oliver McEwan (b), Tom McEwan (drm)
14:00
100
Thomas Sejthen (b)
Mads Ole Erhardsen Rode (sax, cl)
Jesper Bo Knudsen (drm)
15:00
120
Gustaf Ljunggren (g, sax,p) Emil de Waal (drm) Emil Otto (voc. p) Filt Kristensen (t-sax, cl, fl) Gunnar Lautrup (tp, flh, trb) Kurt Frimodt (key.p) Jørgen Nielsen (b)
15:00
Brandon Suarez (sax), Ebba Dankel (p), Mikkel Vuust (drm), William Mannerland (b)
16:00
Michael Bladt: sax
Mads Bærentzen: piano
Frederik Sakham: bas
16:00
150
Morten Haugshøj (g)
Jesper Bo Knudsen (drm)
Torben Bjørnskov (b)
16:00
120
Maria Dybbroe – komposition & altsaxofon
Camilla Hole – sopransaxofon
Sigrid Aftret – tenorsaxofon & fløjte
Tina Lægreid Olsen – klarinetter & baritonsax
Tancred Heyerdahl Husø – trompet
Lyder Øvreås Røed – trompet
Magnus Murphy Joelson – trombone
Johannes Fosse Solvang – trombone
Andreas Rotevatn – trombone
Arne Martin Nubo – guitar,
Thorbjørn Kaas – cello
Petter Asbjørnsen - kontrabas
Aleksander Hoholm – kontrababas
Knut Kvifte Nesheim – trommer
Tobias Andreassen – trommer
+ dirigent
16:00
60
Gustav Hagelskjær (drm), Harald Hagelskjær (b-), Lasse Damsgaard Andersen (a-sax)
17:00
50
Adrián Filip(SK)-bass
Pasquale Rinaldi(IT)-piano
Carl Lindegård Jensen-drums
18:00
100
Christian Vuust (t-sax)
Esben Tjalve (p)
Torben Bjørnskov (b)
Frederik Bülow (drm)
19:00
100
Sebastian Lange (drm), Harald Hagelskjær (bas), Alfred Lassen (keys), Albert Schwalbe (sax)
20:00
Jens Klüver t-sax & s-sax
Martin Vollertsen p
Thorbjørn Stefansson b
John Riddell drm
20:00
350
Stacey Kent (v)
Jim Tomilson (sax) (fl)
Art Hirahara (key)
20:00
200
Camilla Dayyani Vokal
Fredrik Lundin saxofon/fløjte
Artur Tuznik klaver
Thomas Sejthen på bas
mandag 15. juli | Monday 15 July
13:00
125
Jens Rasmussen & Frederik Lundin
13:00
Ebba Dankel (voc + p), Peter Vuust (b), Mikkel Vuust (drm)
13:00
The Unknowns are Kim Bowman (vocals and piano), Caitie Bowell (vocals and guitars), Allison Bowman (vocals and ukulele), Sarah Yates (acoustic bass) and Melanie Sehman (drums)
13:30
50
Jonathan Aardestrup (b)
PO Jørgens (drm)
Andreas Røysum (s, bcl)
14:00
100
Line-up: Christian Vuust (sax)
Gorm Askjær (g)
Peter Friis (b)
Ulrik Bisgaard (drm)
15:00
Jakob Astrup (G), Julius Gawlik (t-sax), Thorbjørn Stefansson (b), Marius Wankel (drm)
15:30
120
Gustaf Ljunggren (g/trp/sax/p), Emil de Waal (drm/elektronik), Viktoria Søndergaard (vib), Alberte Svenningsen (sax)
15:30
40
Mark Hurrell - Saxophone, Anne-Sofie Østergaard - Dance, Iina Johanson - Voice, Philip Akrofi - Double Bass
16:00
Yonatan Hes - saxophone & komposition (FR)
Jascha Briand - guitar (DK)
Liam Elion - double bass (IL)
Steven Moser - drums (AU)
16:00
150
Jacob D (b-cl, sax)
Frederik Sakham (b)
John Riddell (drm)
Dan Hjorth (p)
18:00
100
David Truilo (sax)
Miles Mindlin (g)
Thorbjørn Stefansson (b)
Nikolaj Bangsgaard.- Trommer
19:00
100
Jens Bonderup (gtr), Mads Lundh (sax), Hilda Nordkvist (bas), Mattias Nyman (drm)
19:30
150
Yossi Karutchi (Perc)
Helene Tungelund (Voc, Harp)
Orhan Turan (Voc, Oud, Saz)
20:00
50
Jens Balder (trb, voc), Gorm Askjær (g), Jens Mikkel (b), Thomas Eiler (tr)
20:00
75
Uffe Steen (g)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
20:00
50
Steven Moser (drm), Johannes Elnan (b) og Carlo Dayyani (g)
20:00
75
Vingborg/Valencia er: Hannah Vingborg Eklund (Klaver), Christian Valencia (Guitar), Emil Lund (Bas) & Lasse Wagner (Trommer).
20:00
Nikolai Bøgelund (trb), Jonathan Huber and Mark Chemnitz (keys), Oliver McEwan (b), Eddi Jarl (drm)
20:00
100
Susana Santos Silva (trp)
Simon Toldam (p, key)
Kumiko Takara (vib, perc)
Mark Solborg (g)
Yasuhiro Yoshigaki (d, perc)
20:00
200
Joel Frahm - Tenorsaxophone
Carl Winther - Piano
Rune Fog-Nielsen - Bass
Anders Mogensen - Drums
20:30
Live Foyn Friis (vcl)
Morten Haugshøj (g)
Andreas Skamby (drm)
Jacob Danielsen (sax)
Jens Jefsen (b)
21:00
150
Camilla Dayyani (voc) Fredrik Lundin (sax, fl) Artur Tuznik (kl) Thomas Sejthen (b) Mamli Merati (kamanche) Nazanin Ranjpour (perc) Tue Lautrup (vio) Samira Dayyani (cel)
22:00
50
Johannes Gammelgaard (t-sax), Erik Kimestad (trp), Vilhelm Bromander (b), Arild Wahl (drm), Mikko Innanen (sax), Gustaf Ljunggren (div)
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
tirsdag 16. juli | Tuesday 16 July
13:00
Tommaso Perrazo (p), Peter Dahlgren (trb), Peter Vuust (b), Mikkel Vuust (drm)
13:00
80
Anders Banke (cl)
Francesco Bigoni (cl)
Maria Dybbroe (cl)
Jonas Engel (cl)
Carolyn Goodwin (cl)
Henriette Groth (cl)
13:00
Christian Holm (Saxefon)
Samuel Kiel (Contrabass)
Gustav Hagelskjær (Trommer)
14:00
Mathias Rønning Pedersen and Marie Smith Jørgensen (a-sax), Valdemar Juel Enemærke and Victor Svarer Thingholm (t-sax), Jenny Raunsmed Peitersen (b-sax), Robert Schultz, Mette Sonne Friis, Jakob Bjørn and Maja Elsholm Blichfeldt (trb), Toke Eggers Rossau, Steffen Brøns Nielsen, Elinor Storgaard Bonfils and Elias Overgaard Hansen (trp), Emil Kjær Bødker (p), Jens Brunsgaard Krogh (b), Christian Valencia Møller-Nielsen (g), Jeppe Madsen (drm), Benedikt Hansen and Signe Barsøe Sørensen (voc), Alberte Kvium and Theresa Lindved (cond)
14:00
100
Asger Nissen (sax)
Thorbjørn Stefansson (b)
Kasper Tom (drm)
15:00
Unge som har deltaget i en todages workshop om Jazz & Spoken Word
Gustaf Ljunggren (strenge, blæsere, tangenter), Emil de Waal (dr,perc, electro)
15:00
Andreas Toftemark (sax), Emil Norman (drm), TBA (p), TBA (b)
16:00
The Unknowns are Kim Bowman (vocals and piano), Caitie Bowell (vocals and guitars), Allison Bowman (vocals and ukulele), Sarah Yates (acoustic bass) and Melanie Sehman (drums)
16:00
100
Jacob Anderskov (p), Kasper Tranbjerg (trp), Soffie Viemose (voc), Jakob Munck (tuba, trb), Jakob Høyer (drm)
Århus Sinfonietta (cl, vl, viola, cello)
16:00
150
Fini Broadbery (voc, p)
Rune Fog-Nielsen (b)
Karl Seyer-Hansen (drm)
16:00
75
Mads Bærentzen (piano),Pojken Flensborg (piano),Special Guest (piano)
16:30
Jesper Løvdal (sax)
Thomas Sejthen (b)
Anders Mogensen (dr)
Simon Gorm Eskildsen (p)
Morten Haugshøj (g)
18:00
100
Erik Kimestad (tp)
Mads Hyhne (tb)
Richard Andersson (b)
Jakob Høyer (DK) – dr
19:00
Rasmus Bak (g), Tobias Stjernholm (voc/trp), Jeppe Abildgaard (b), Martin Vollertsen (p), Rune Kragh (perc/acc), Tobias Granum (drm)
19:00
350
Cécile McLorin Salvant (v)
Sullivan Fortner (p)
Yasushi Nakamura (b)
Kyle Poole (d)
19:30
Nikolaj Bangsgaard (drm), David Truilo (a-sax), Miles Mindlin (g), TBA (b)
19:30
Randy Brecker (trp)(flh)(voc)
Aarhus Jazz Orchestra: Nikolaj Bøgelund (cond), Kati Brien (a-sax), Johan Toftgaard Knudsen (a-sax), Michael Bladt (t-sax), Cesar Joaniquet (t-sax), Michael Olsen (b-sax), Felix Meyer (trp), Jan L. Sørensen (trp), Lars Søberg (trp), Jakob Sørensen (trp), Stefan Ringive (trb), Tobias Stavngaard (trb), Niels Jacob Nørgaard (trb), Henrik Resen (trb), Mads Bærentzen (k), Frederik Sakham (b), John Riddell (drm), Thor Madsen (g)
20:00
150
Lotte Anker (s)
Anders Banke (fl)
Henriette Groth (vio)
Nils Davidsen (b)
Peter Bruun (drm)
Jacob Anderskov (p)
20:00
75
Nikolaj Hess (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
20:00
75
Oscar Ployart (k), William Mannerland (b), Karl Seyer (drm), TBA (trp)
20:00
60
Yonatan Hes (sax), Jascha Briand (g), Liam Elion (b-), Steven Moser (drm)
20:00
200
Joel Frahm - Tenorsaxophone
Carl Winther - Piano
Rune Fog-Nielsen - Bass
Anders Mogensen - Drums
20:00
Christian Vuust (sax), Mark Chemnitz (voc, keys), Jonathan Huber (keys), Oliver McEwan (b), Eddi Jarl (drm)
20:30
Jesper Løvdal (sax)
Morten Haugshøj (g)
Anders Ammitzbøll (b)
Ludvig Søndergaard (dr)
21:00
50
Elza Ozolina (kl) Liselotte Östblom (voc) Blacc El (rap) MAGRO (dr) Niels Munk (tr)
22:00
Gustaf Ljunggren: strenge-, blæser- og tangentinstrumenter
Emil de Waal (drm) slagtøj og elektronik
Kati Brien (a-sax)
22:00
50
Henrik Olsson (g), Casper Nyvang Rask (b), Søren Høi (drm), Jeppe Zeeberg (org, p)
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
onsdag 17. juli | Wednesday 17 July
13:00
Katrine Suwalski (sax),(fl), (voc), Avi Solomon (perc), (voc), Dawda Jobarteh (kora)
14:00
Loren Stillman (komponist og solist)
Torben Sminge (cond), Morten Øberg (sax), Guy Moscoso (sax), Finn Henriksen (sax), Hans Mydtskov (sax), Ole Visby (sax), Søren Phille Bærbak (trp), Tomasz Dabrowski (trp), Jacob Holdensen (trp), H.C. Erbs (trp), Stefan Ringive (trb), Mikkel Vig Aagaard (trb), Anders Ringgaard (trb), John Kristensen (trb), Pojken Flensborg (k) (p), Morten Nordal (g), Kasper Tagel (b), Chano Olskær (drm).
14:00
100
Jesper Løvdal (t-sax)
Gabriel Coburger (t-sax)
Thorbjørn Stefansson (b)
Anders Mogensen (drm)
15:30
Jakob Ottarson (t-sax), Philip Akrofi (b), Gustav Hagelskjær, (drm)
16:00
120
Gustaf Ljunggren (gt, keys, wind instruments), Emil de Waal (dr, perc, electronics)
16:00
Steven Moser (drm), Chris Sergeant (b), Victor Vollmer (g), Mads Riis (g), Paolo de Jesus Maido (trp) og Mads Lundh (sax)
16:00
100
Mads Bærentzen (p), Morten Ramsbøl (b), Kristian Leth (drm)
16:00
150
Carl Winther (p)
Pelle von Bülow (g)
Christina von Bülow (sax, fl)
Albert von Bülow (b)
David Besiakov (drm)
16:30
Amanda Ginsburg (v)
Filip Ekestubbe (p)
Anders Fjelsted (b)
Snorre Kirk - trummer
18:00
100
Jens Klüver (t-sax)
Esben Tjalve (p)
Torben Bjørnskov (b)
Frederick Bülow (drm)
18:30
75
David Truilo (sax), Miles Mindlin (g), Hilda Nordkvist (b), Nikolaj Bangsgaard, (drm)
19:00
100
Film portrait (Christina Dahl, Benita Haastrup & Kathrine Windfeld)
19:00
100
Isak Schiødt (t-sax), Johannes Jacobsen (drm), Lukas Loeb (el-, synth, b-), Laurits Schmidt Eriksen (synth)
19:30
Randy Brecker (trp)(flh)(voc)
Aarhus Jazz Orchestra: Nikolaj Bøgelund (cond), Kati Brien (a-sax), Johan Toftgaard Knudsen (a-sax), Michael Bladt (t-sax), Cesar Joaniquet (t-sax), Michael Olsen (b-sax), Felix Meyer (trp), Jan L. Sørensen (trp), Lars Søberg (trp), Jakob Sørensen (trp), Stefan Ringive (trb), Tobias Stavngaard (trb), Niels Jacob Nørgaard (trb), Henrik Resen (trb), Mads Bærentzen (k), Frederik Sakham (b), John Riddell (drm), Thor Madsen (g)
20:00
120
Ned Ferm (s)
Anders Christensen (b)
Kasper Tranberg (trp)
JAcob Hyer (drm)
20:00
100
Mathias Heise (hca)
Nikolaj Hess (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
20:00
Malene Mortensen (voc), Mark Chemnitz (keys), Oliver McEwan (b), Eddi Jarl (drm)
20:00
200
Samara Bahrami (voc)
Morten Haugshøj (guitar)
Bjarne Slipsager (sax)
Mathias Gregersen (bass)
Kristoffer Lysgaard (drums)
Theo Hjort: (pia)
20:00
75
LINE UP: Yonatan Hes - saxophone & komposition -Jascha Briand - guitar Liam Elion - double bass - Steven Moser - drums
21:00
Jens Christian Kwella (g), Peter Friis (b), Jesper Bo Knudsen (drm)
21:00
50
Maria Laurette Friis (voc)
Anne Efternøler (trp)
Johanna Borchert (p)
22:00
Pojken Flensborg (p), Hans Mydtskov (sax), Torben Bjørnskov (b)
22:00
Gustaf Ljunggren: strenge-, blæser- og tangentinstrumenter
Emil de Waal (drm) slagtøj og elektronik
22:00
50
Maria Laurette Friis (voc)
Anne Efternøler (trp)
Johanna Borchert (p)
Marie Daniels (voc)
Mette Marie Ørnstrup (voc, perc)
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
23:00
Dig og alle dine venner + Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm).
torsdag 18. juli | Thursday 18 July
13:00
80
Maher Mahmoud (oud)
Mette Marie Ørnstrup (voc, perc)
Eva Esmann Behrens (lys)
13:00
Viktoria Søndergaard (vib), Jakob Sørensen (trb), Peter Vuust (b), Mikkel Vuust (drm)
13:00
Martin Rüssell Kaufmann (Keys)
John Riddell (Trommer)
Kristoffer Gori Verdoner (Guitar)
14:00
100
Jesper Løvdal (t-sax)
Gabriel Coburger (t-sax)
Martin Schack - (org)
Anders Mogensen (drm)
14:00
Danielle Wertz (voc), Remy Le Boeuf (cond/solist), Sophus Bech Lauesen (a-sax), Jan Jacobsen (a-sax), Uffe Markussen (t-sax), Ask Andreassen (t-sax), Nis Hellerøe Myrtue (b-sax), Nicholai Andersen (trp), Niels Munk Petersen (trp), Thomas Fryland (trp), Dan Hejslet (trp), Thomas Skovlund Hansen (trb), Jonathan Bruun Meyer (trb), Jonas Lindh (trb), Kristian Kloster (trb), Martin Granum (g), Theo Hjorth (p), Anders Ammitzbøll (b), Peter Lund Paulsen (drm).
15:00
David Truilo (sax), Miles Mindlin (g), Hilda Nordkvist (b), Nikolaj Bangsgaard (drm)
16:00
Veronica Mortensen (voc), Henrik Gunde (p), Peter Vuust (b)
16:00
70
Paolo de Jesus Maido (trp), Mads Lundh (sax), Steven Moser (drm), Chris Sergeant (b), Victor Vollmer (gtr), Mads Riis (gtr)
16:00
75
Mads Bærentzen (piano)
Pojken Flensborg (piano)
Rasmus Sørensen (piano)
16:30
Mette Juul (v) (g)
Andrea Hourdakis (g)
Jesper Thorn (b) (cello)
18:00
100
Niels Vincentz (t-sax)
Thomas Sejthen (b)
Morten Nottelmann (drm)
19:00
100
Frederik Vuust (k), Jeff Wagner (g), Marius Zeeberg (t-sax), Ebba Dankel (k,v) TBA (drm) TBA (trp) TBA (b)
19:30
Steffen Brix(g), Mark Ong(b), Benjamin Juul-Dimond(drm)
19:30
Randy Brecker (trp)(flh)(voc)
Aarhus Jazz Orchestra: Nikolaj Bøgelund (cond), Kati Brien (a-sax), Johan Toftgaard Knudsen (a-sax), Michael Bladt (t-sax), Cesar Joaniquet (t-sax), Michael Olsen (b-sax), Felix Meyer (trp), Jan L. Sørensen (trp), Lars Søberg (trp), Jakob Sørensen (trp), Stefan Ringive (trb), Tobias Stavngaard (trb), Niels Jacob Nørgaard (trb), Henrik Resen (trb), Mads Bærentzen (k), Frederik Sakham (b), John Riddell (drm), Thor Madsen (g)
20:00
100
Brandon Suarez (sax)
Nikolaj Hess (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
20:00
Jens Klüver t-sax & S-Sax
Esben Tjalve p
Thorbjørn Stefansson b
20:00
120
Brandon Choi (trp)
Wouter Kühne (drm)
Mim Crellin (voc)
Morten Duun (g)
20:00
Halfdan Mørch (p, g), Johan Vinsten Clausen (b), Rasmus Bendorff Kristensen (drm) Thore Andersen Elbek (guitar)
20:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
20:00
250
Mårten Lundgren (trp)
Vincent Nilsson (trb)
Jesper Løvdal (sax)
Per Møllehøj (g)
Peter Federspiel (b)
Ole Givskov (drm)
20:00
250
Miriam Mandipira (voc), Martin Schack (org), Uffe Steen (g), Kristian Leth (drm)
21:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
22:00
Anders Jormin (kontrabas), Thomas Markusson (kontrabas), Morten Toftgaard Ramsbøl (kontrabas).
22:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
22:30
Modu Traore (ML) vox, perc
Mikas Bøgh Olesen (DK) guitar, bass
Jon Døssing Bendixen (DK) keys, bass
Jakob De Place (DK) drums
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
23:00
Dig og alle dine venner + Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm).
fredag 19. juli | Friday 19 July
12:00
Janni Lavsen (voc), Ole Hermansen (p), Garo Kertesz (drm), Jesper Carlsen (b), Storm Kleist (trb, trp)
13:00
Mathias Heise (hca), Pelle Von Bülow (g), Peter Vuust (b)
14:00
100
Frands Rifbjerg (drm)
Nils Bo Davidsen (b)
Per Møllehøj (g)
14:00
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
15:00
Lucie Hendry (harp), Dennis Iversen (g), Christoffer Skovhus (drm)
15:00
Asger Nissen (sax), Thorbjørn Stefansson (b), Ivars Arutyunyan (drm)
15:00
Marius Bøwadt (a-sax), Elvine Witt Melchiorsen (a-sax), Peter Gjesse (t-sax), Christian Juhl (t-sax), Laurids Nørgaard Hollensberg (b-sax), Anton Schrøder Hejlesen (trp), Mathilde Schandorf Hald (trp), Signe Marie Lund (trp), Sophie Balund (trp), Anders Boewadt (trb), Maiken Bloch Madsen (trb), Astrid Raunsø (trb), Laurits Møller Hvid (p), August Kjær Agergaard (b). Halfdan Thorndahl (drm), John Riddell (cond).
16:00
150
Torben Bjørnskov (b)
Esben Tjalve (p)
Frederik Bülow (drm)
16:00
75
Mads Bærentzen (piano)
Pojken Flensborg (piano)
Rasmus Sørensen (piano)
16:00
James Loveless (voc), Uffe Steen (g), Peter Vuust (b), Mikkel Vuust (drm)
17:30
80
ELZA (k, key), Blacc El (voc), TrueMendous (voc), Tom Ford (g), Magro (drm), Nikola Bankov (sax), smiling LIS (voc), Leona Berlin (voc)
18:00
Thomas Occhionero (sax), Jakob Nissen (keys), Jakob Jakobsen (b), Christoffer Skovhus (drm)
19:30
Randy Brecker (trp)(flh)(voc)
Aarhus Jazz Orchestra: Nikolaj Bøgelund (cond), Kati Brien (a-sax), Johan Toftgaard Knudsen (a-sax), Michael Bladt (t-sax), Cesar Joaniquet (t-sax), Michael Olsen (b-sax), Felix Meyer (trp), Jan L. Sørensen (trp), Lars Søberg (trp), Jakob Sørensen (trp), Stefan Ringive (trb), Tobias Stavngaard (trb), Niels Jacob Nørgaard (trb), Henrik Resen (trb), Mads Bærentzen (k), Frederik Sakham (b), John Riddell (drm), Thor Madsen (g)
19:30
Steffen Brix(g), Mark Ong(b), Benjamin Juul-Dimond(drm)
19:30
80
Leona Berlin (voc), Ben Barritt (g), Martin Lüdicke (key), Francesco Becarro (b), Magro (drm)
20:00
250
Mårten Lundgren (trp)
Vincent Nilsson (trb)
Jesper Løvdal (sax)
Per Møllehøj (g)
Peter Federspiel (b)
Ole Givskov (drm)
20:00
250
Miriam Mandipira (voc), Martin Schack (org), Uffe Steen (g), Kristian Leth (drm)
20:00
120
Andres Toftemark (s)
Rasmus Sørensen (drm)
Jon Henriksson (b)
Emil Norman (drm)
20:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
20:30
Halfdan Mørch (p, g), Johan Vinsten Clausen (b), Rasmus Bendorff Kristensen (drm) Thore Andersen Elbek (guitar)
21:00
150
Laurits Møberg (g, el-), Anna Prinds (voc), Jakob Marker (drm), Martine Bak Toldam (key), Elias H. P. (b)
21:00
100
Mathias Heise (hca)
Nikolaj Hess (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
21:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
22:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
22:30
Mark Hurrell (Saxophone), Pasquale Rinaldi (Piano), Phillip Akrofi (Double Bass), Hans Kristian Knold (Drums)
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
23:00
Dig og alle dine venner + Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm).
lørdag 20. juli | Saturday 20 July
11:00
365
Emil Otto (voc), Jacob Venndt (b), Jens Christian Kwella (g)
13:00
Isak Ingvarsson (sax), Johannes Elnan (b), Malte Wibell (drm)
13:00
Eliel Lazo (voc), Mark Chemnitz (keys), Søren Heller (g), Henrik Møller (b), Eddi Jarl (drm) Jonathan Huber ( Keys ) Rasmus Bøgelund ( TP ) Michael Bladt ( tsax )
13:00
Pelle Von Bülow (g), Peter Vuust (b), Morten Lund (drm)
14:00
100
Kasper Tom (drm)
Frederik Sakham (b)
Cesar Joaniquet (sax, cl)
Jacob Danielsen (sax, cl)
15:00
Jens Klüver t-sax
Esben Tjalve k
Torben Bjørnskov b
15:30
Thomas Munk-Petersen (b), Stig Halskov (drm), Thomas Fryland (trp), Eyal Lovett (p)
16:00
Mark Chemnitz (keys), Henrik Møller (b), Simon Vilmer (drm), Gui ( TBA ), Mathias Heise (hca), Jonathan Huber ( keys )
18:00
65
Jakob Astrup (g), Asger Nissen (a-sax), Thorbjørn Stefansson (b), Marius Wankel (drm)
20:00
75
Brandon Suarez (sax), Pelle Von Bülow (g), Mikkel Vuust (drm), William Mannerland (b)
20:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
20:00
130
Jens Viggo Fjord (gui)
Florian Navarro (sax,cl,fl)
Jens Balder (trb)
Jens Jefsen (b)
Ulrik Bisgaard (dr,perc)
20:00
150
Erik Kimestad (trp)
Ingimar Andersen (s)
Petter Hängsel – (trb)
Kristian Tangvik (trb)
Jeppe Zeeberg (p)
Nicolai Kaas Claesson (b)
Rune Lohse (drm)
20:00
250
Miriam Mandipira (voc), Martin Schack (org), Uffe Steen (g), Kristian Leth (drm)
20:00
Henrik Møller, Simon Jensen, Jonathan Huber, Mark Chemnitz, evt. m.fl.
20:00
275
ANYA (v)
Peter Vuust (b)
Nikolaj Hess (p)
Morten Lund (dr)
21:00
Jens Christian Kwella - g
Peter Friis - b
Kristoffer Lysgaard - drm
21:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
21:00
120
Jeppe Lavsen (g), Adrian Christensen (b), Malthe Jepsen (key), Frederik Bülow (drm)
22:00
50
Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm) and others.
22:30
Emil Otto, (voc og p), Phillip Akrofi (b), Matias Fischer (drm)
22:45
Frederik Bülow (drm)
Adrian Christensen (b)
+ guests
23:00
Dig og alle dine venner + Rieko Okuda (pno), Patrycja Wybrańczyk (drm), Nana Pi Aabo-Kim (sax), Anne Efternøler (tpt), Maria Dybbroe (sax), Thomas Eiler (drm), Sofia Borges (drm), Ada Rave (sax), Bjørn Märcher Nitschke (gtr), Margarethe Maierhofer-Lischka (bass), Jens Mosegaard (drm), Aaron Lumley (bass), Gobi Drab (paetzold recorder), Emil Bø (trb), Lisa Ullen (pno), Tobias Andreassen (drm).
23:00
Nikolaj Hess (p)
Peter Vuust (b)
Mikkel Vuust (drm)
søndag 21. juli | Sunday 21 July
16:00
120
Mathias Heise (key,acc), Mads Christiansen (g), David Vang (b), Aksel Stadel Borum (drm)